адвенчър – Свободна планета https://svobodnaplaneta.com българските блогове за свободен софтуер и свободна култура Thu, 09 May 2013 20:51:11 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.12 209689584 Възвишение http://alvinbg.blogspot.com/2013/04/blog-post.html Sat, 27 Apr 2013 10:21:00 +0000 http://work.lindeas.com/planet/?guid=eadc6547048fef5031d48388578b53d1 Възвишение
Милен Русков
ИК Жанет-45
13 лв.





Искам да ви убедя, че трябва да я прочетете, защото е великанска книга.
Обаче не е лесно да започна дори.

Няма с какво да сравня "Възвишение".
Няма смисъл да пиша "уникална", "задължителна" и "събитие", защото е изтъркано, въпреки че книгата изпълва тези думи със смисъл.
Няма да е достатъчно да подхвърля няколко откъса - все едно да описвам перфектната жена със снимка на ухото й (което не е лоша идея, като за начало)
Няма да мога да ви обясня какъв е езика на книгата, защото звучи като глас - жив и неподражаем, и те кара да говориш като него, и да мислиш като него.
Няма и да ви оставя да се откажете, защото си мислите, че е трудно/неприятно да се чете текст, който изглежда по възрожденски отживял и изпълнен с диалекти.

1972 г. помните ли какво е станало? Няма значение, това не е книга за историческите дати. Нито пък е поредната героична, излъскана история в тона на училищните учебници.
Това е книга за човешкия мироглед. И точно защото главният герой е Гичо от Котел - малко абаджия, малко обирджия, малко революционер и човек на Делото отпреди 140 години, извисяването се усеща така осезаемо.
Това е една комична книга за теб в друго време. Много смешна, много истинска и много трудна за писане. Като теб самия.

ОЦЕНКА ПО ОРАНЖЕВАТА СКаЛА: 10/10 - Мисли малко!
]]>
104
Азазел http://alvinbg.blogspot.com/2012/04/blog-post.html Wed, 11 Apr 2012 17:52:00 +0000 http://work.lindeas.com/planet/?guid=d2cc40cfd26d3c8c33e639c6c737f7eb Азазел
Борис Акунин






Още едно хитроумно руско приключение от царско време.
След Коронация (великолепна!) реших да прочета всичко на Акунин, така че започвам поред.

Фандорин тук е млад и зелен полицейски служител, комуто е поверена рутинна задача. Находчивостта и наблюдателността му обаче го забъркват в странна каша, която го води из най-неочаквани места, включително на дъното на лондонски канал, където се преструва на застрелян.
Нова опасност = ново повишение.

Рецептата е ясна, но толкова добродушно и мило поднесена, че нямам нищо против. Свръхсимпатичният ментор, фаталната жена, убиецът на две крачки пред читателя, изменниците, заговорът, цялата схема, животът на косъм, взривеният хепиенд.
Накрая Фандорин е още по-симпатичен, а човек си мисли, че 19 век не е бил толкова кофти. Ако живееш в европейска столица, де.

ОЦЕНКА ПО ОРАНЖЕВАТА СКаЛА: 3/4 - естернат
]]>
111
Бялото слънце на пустинята http://alvinbg.blogspot.com/2011/12/blog-post.html Fri, 30 Dec 2011 18:40:00 +0000 http://work.lindeas.com/planet/?guid=21cb024f64648a776873a06a011a94fe Бялото слънце на пустинята
Рустам Ибрахимбеков & Валентин Ежов







Хо хо хо.
Четох я преди няколко месеца и докато се наканя да пиша за нея, позабравих това-онова. Нещо като половината или, да речем, 60%.
Симпатичен войник търси отвлечената си жена и докато пресича пустинята, някак успява да се забърка в история, която включва цял харем. Леко написана чудесна история за пясъци, жега, приятелство и живот.
Останаха само 3 неща:
1. Препоръчвам ви я
2. Ще гледам филма
3. Помагам с линк

ОЦЕНКА ПО ОРАНЖЕВАТА СКаЛА: 5/6 - ножът е живот]]>
115