Monthly Archives: April 2011

Нова версия на Skype – 2.2.0.5 beta

от Владимир Колев
лиценз CC BY-NC-ND
Приложения

Излезе новата версия на Skype за Linux 2.2.0.5 beta и разработчиците от Skype ни овещават, че тази версия е по-стабилна и по-добра от предишната. Всъщност повечето промени не се забелязват веднага но основните на които се набляга са:

  • SkypeAccess
  • Поддръжка на изчакване и задържане на обаждания
  • Подобрено качество на видео/аудио разговорите

Разработчиците препоръчват да обновите версията си, за да се възползвате от подобрнията, които не са съвсем малко след внимателно оглеждане на новината в блога на Skype.

Нека първо обясня подробно за основните промени:
SkypeAccess

е удобна добавка към Skype, която позволява свързането към платени WiFi точки по целия свят, като плащате чрез вашите Skype кредити. По този начин не се налага да се притеснявате закредитните карти или абонаменти, и плащате на минута, съответно плащате само за времето, което сте ползвали услугата и не ви се налага да закупувате ваучер за цял час, при положение, че ви трябват  5 минути за бърз разговор или няколко мейла. Разбира се от друга гледна точка услугата е полезна за хора, които са често на път, но никога не знаем какво ще изкочи пред нас и дали няма да ни потрябва.

Поддръжка на изчакване и задържане на обаждания

Новата версия на Skype предлага възможността за задържане и изчакване на обаждане. Това е особено удобно ако сте домакин на конферентен разговор и хората се вързват към него. Като допълнение е довена поддръжката за лесен контрол на конферентни разговори. Докато сте в група можете да въвдете командата:

/golive NAME

Където NAME е име за разговора. На пример “bultux_conference_call”

По този начин потребителите ще могат автоматично да се включат в разговора посещавайки линк от вида:

skype:echo123?call&token=NAME

Качеството на видео/аудио разговорите

Разработчиците са се потрудили и над качеството на разговорите, което обаче за момента нямах възможност да изпробвам. А и като цяло е доста относително, все пак до известна степен зависи от компютър, връзка, качество на камера, микрофон и т.н.

Други промени

Някои от по-дребните промени включват:

  • По-удобен и подреден диалог за търсене/добавяне на контакти
  • Добавен бутон за обаждане в чат прозореца
  • Добавени бутони за стартиране и спиране на споделянето на екрана
  • По-бързо сменяне на статус от статус иконата
  • Изпращане на абонати чрез drag’n'drop
  • Динамично обновяване на списъка с видео устройствата, когато той е променен
  • Поддръжка за получаване на видео с различен аспект във видео прозореца или на цял екран
  • и др.

Повече за въведените промени можете да намерите в публикацията от блога на Skype. На същата страница ще намерите и решеия за познати проблеми на Skype под Linux. Един от тях е невъзможността за инсталиране на Skype под Ubuntu 11.04, за което има предложено решение в launchpad : https://bugs.launchpad.net/bugs/712377

 

Излезе ElementaryOS – Jupiter

от Владимир Колев
лиценз CC BY-NC-ND
Дистрибуции

Една поне за мен доста дългоочаквана новина, както и предполагам за хората, използващи темите на DanRabbit – Elementary. Идеята – простота, удобство и приятни цветове. Тимът работещ над Elementary внесе доста промени в света на Gnome работния плот. Промените над Nautilus, уникалните икони, красивите тапети бяха малка част от цялото. Появиха се приложенията като Dexter (адресна книга), Lingo (речник), Postler (е-мейл клиент) и други, които следват общ дизайн – без менюта, функционален панел с бутони и добра интеграция в GNOME средата.

Екипът зад Elementary проекта миналата година реши, че всичките промени могат да бъдат събрани в едно и да образуват по-различна операционна система, базирана на Ubuntu – от 1-ви Април не на шега излезе първата версия на операционната система ElementaryOS с кодово име Jupiter.
С какво се отличава ElementaryOS

  • - базирана на Ubuntu 10.10 Maveric
  • - Ядро 2.6.35
  • - по подразбиране Elementary теми, икони и т.н.
  • - изчистен панел без допълнителни добавки и екстри
  • - версия на GNOME 2.32.0
  • - Браузър по подразбиране Midori с търсачка duckduckgo
  • - Е-Мейл клиент Postler (собствена разработка)
  • - Мениджър за контакти Dexter
  • - Офис пакет – Gnome-Office включващ: AbiWord за текстообработка и Gnummeric за работа с таблици
  • - Docky – като долен панел и стартер на предпочитаните приложения
  • - Мултимедиен плейър – Totem
  • - Интернет приложения – Transmission (торент клиент), Empathy (чат)

Първи впечатления

Инсталацията не се различава много от тази на Ubuntu, с тази разлика, че липсва презентацията, след като зададете всички настройки, които бъдат изискани от вас.
Разбира се като фен на Elementary идеята иконите, темата и всичко са добре изчистени и подредени и ще бъдат оценени от хората, ползвали до сега Ubuntu с тази тема. Доста бързо зареждане, тъй като повечето от приложенията идващи с Убунту и не са често използвани са премахнати. Файловият мениджър Nautilus включва по подразбиране nautilus-elementary, което за мен го прави доста удобен за използване. Работния плот не е представен като директория и не може да слагате файлове по него, освен ако не стартирате Gconf-Editor и не го промените. Панелът не може да бъде променян, макар и до някъде разбираемо доста от хората, които са свикнали да качулят всякакви приложения и добавки там ще бъдат малко разочаровани. Панелът не позволява добавянето на каквото и да било за момента. По подразбиране бутоните на прозорците са с бутони вдясно (можете да го смените като инсталирате Ubuntu Tweak или Gconf-Editor). Като човек, който често използва приложения, които не се инсталират сами или не създават собствени записи в менюто ми се стори доста странен факта, че Main Menu липсваше в System -> Preferences. За да коригирате последното трябва да инсталирате приложението alacarte. Midori е един доста орязан браузър, който за съжаление не може по никакъв начин да замени Chrome или Firefox. Мейл клиента е също все още в първоначален стадий на развитие. Леките приложения биха свърши работа на не особено взискателните потребители, но като цяло вероятно както мен повечето ще ги премахнат и ще инсталират приложенията, които им харесват. За щастие инсталираните приложения не са в някаква особен пакет, който при премахването им да премахне повечето от приложенията и графичната среда, както при Ubuntu.

Обобщение

Като цяло ElementaryOS е една сравнително бърза дистрибуция и според мен доста красива. От моя гледна точка дистрибуцията ми представя възможността да инсталирам приложенията, които искам да използвам по подразбиране и при инсталация да не се занимавам с настройка на външния вид, но като цяло потенциалът за развитие и добавяне на нови “elementary” приложения е на лице. За привържениците на тази концепция определено е една дистрибуция, която си струва да бъде погледната.