Една публикация в theconversation.com по повод спирането на CBS Radio News днес, ударите, на които е подложена медийната екосистема в обществен интерес и правото на хората да бъдат информирани.
Когато CBS Radio News замлъкне на 22 май 2026 г., американците ще загубят достъп до новинарски програми, които слушат в продължение на почти век. Отива си и двупартийната идея, че медиите трябва да съществуват, за да служат на демокрацията.
Когато CBS се роди през 1927 г., се водеха дискусии как медиите могат по-добре да служат на демокрацията. Американците вече бяха видели деформирането на новинарската екосистема в полза на богатите. Първата световна война демонстрира и силата на средствата за масова информация да оформят общественото мнение чрез пропаганда. Имаше широк консенсус между партиите, че правителството може да играе роля в защитата на обществеността от концентрирана медийна власт, чуждестранна дезинформация, съобщения със специален интерес или измамна реклама.
Въпреки че се разминават как най-добре да го постигнат, демократите и републиканците се съгласяват, че радиото трябва да служи на обществения интерес. С други думи, тъй като ефирът е принадлежал на всички американци, електронните медии имат задължения извън печалбата. Те предоставят надеждна информация, различни гледни точки и въпроси от обществен интерес. По времето, когато Законът за комуникациите от 1934 г. създава Федералната комисия по комуникациите, идеята, че радиото трябва да служи на обществеността, е нормализирана. Завладяващото отразяване на CBS от Втората световна война затвърждава значението му като американска институция.
През 60-те години на миналия век дебатите за това как радиото може по-добре да служи на демокрацията до голяма степен изчезват. Задълженията за новини от обществен интерес, ограничения на чуждестранната собственост и правила за плурализъм – отпадат. Всяко обществено задължение извън печалбата започва да се описва като заплаха за американския начин на живот. Тези, които твърдят, че медиите трябва да бъдат регулирани като общо благо в плуралистичната демокрация, се игнорират.
След като президентът Бил Клинтън подписа Закона за далекосъобщенията от 1996 г., критиците твърдят, че лобизмът в индустрията води към демонтирането на голяма част от рамката в полза на обществения интерес. Законодателството облекчава ограниченията на собствеността, което позволява на малък брой големи корпорации да придобият много повече станции. Все по-често дерегулираната медийна екосистема не успява да изпълни обществената си мисия.
Във втория си мандат Тръмп злоупотреби с властта си над медийната екосистема. През 2025 г. FCC на администрацията на Тръмп одобри сливането на Paramount Global, компанията майка на CBS, със Skydance Media. Но това стана едва след като Paramount Global уреди дело, което Тръмп заведе срещу CBS за 16 милиона долара. Въпреки че много талантливи журналисти и продуценти остават, новата главна редакторка на CBS News Бари Вайс работи, за да направи мрежата по-приятелска към администрацията на Тръмп. Рейтингите на станциите в мрежата се сринаха.
Въпреки че Paramount Skydance сочи финансови причини за спирането на CBS Radio News, компанията се опитва да закупи нови активи, включително компанията майка на CNN, Warner Bros. Discovery, което ще увеличи монополизацията на новинарските медии.
Американците не могат да кажат, че Мъроу не ги е предупредил: Със сигурност ще платим за начина на използване на този най-мощен инструмент за комуникация. Този инструмент може да образова, може да осветява света; да, и дори може да вдъхновява. Но може да го направи само доколкото хората са решени да го използват за тези цели. В противен случай той не е нищо друго освен жици и лампи в кутия. Има голяма и решителна битка, която трябва да се води срещу невежеството, нетолерантността и безразличието. В тази битка оръжието на телевизията може да бъде полезно.
„Тръбата трепти“, казва той през 1958 г. И ако американците не си върнат правото на информация, която не е оцветена от мотива за печалба и специални интереси, „скоро ще видим, че цялата борба е загубена“.