Category Archives: образование

Как се пише: Източни Родопи, Източни родопи или източни Родопи?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише Източни Родопи, тъй като това представлява съставно (състои се от две думи) собствено име, което съдържа друго собствено име – Родопи. Отдавна кроя планове да обиколя водопадите в Източните Родопи. Климатът в Източните Родопи е по-мек от планинския климат на Западните Родопи.

Как се пише: видео игра, видео-игра или видеоигра?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише разделно – видео игра, мн.ч. видео игри, или слято – видеоигра, мн.ч. видеоигри. Когато първата съставна част на сложно съществително име пояснява втората, двете (или само първата) имат чужд произход и се употребяват като самостоятелни думи, съществителното се пише или слято, или разделно. S.T.A.L.K.E.R. 2 е украинска видео игра/видеоигра, която […]

Как се пише: надълбоко или на дълбоко?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише слято – надълбоко. В този район подземните води са много надълбоко. Все още не съм навлязъл надълбоко в проблема и ми е трудно да дам мнение.

Как се пише: леност или ленност?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише леност. Не, те не бяха предатели, а обзети от леност сановници. (Б. Пруст, „Фараон“) Леността е майка на всички пороци и дяволът ще намери работа за празните ръце, ако ние не им я дадем. (Дж. Х. Уелс, „Храната на боговете“)

Как се пише: кюфте или кьофте?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише кюфте, мн.ч. кюфтета. Думата е заета от персийски чрез турски – köfte. Изписването ѝ на български се разграничава от оригиналното звучене. Татарското кюфте е типично за балканската кухня. Нали постите вече започнаха – какви са тези кавърми, кюфтета и кебапчета?

Как се пише: скръндза или скрънза?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише скръндза, мн.ч. скръндзи. Думата се употребява в разговорната реч. Тя, разбира се, не жалела средства за тоалетите си, затова пък, когато ставало въпрос за подаръци, се превръщала в истинска скръндза. И тези скръндзи са готови на всичко, за да си намалят разноските. (Р. Кук, „Фатално лекарство“)

Как се пише: превращение или превръщение?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише превращение, мн.ч. превращения. Въпреки че думата е сродна с превръщам, тя се пише с а, защото тук е налице старо фонетично явление – редуване на гласните в корена. В Офелия (няма защо аз да я наричам непозната), в нейното лице и фигура с поразителна сила и магия беше хванат мигът, […]

Как се пише: контрагаранция, контра-гаранция или контра гаранция?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише слято – контрагаранция, мн.ч. контрагаранции. Националният гаранционен фонд е издал четири гаранции и една контрагаранция за финансиране на проекти по Оперативна програма „Рибарство“. По своята същност контрагаранциите представляват банкови гаранции, но с тази особеност, че се издават в полза на банка и обезпечават поемането на други банкови ангажименти.  Забележка: Конкретното […]

Как се пише: гранив или гранлив?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише гранив, също и гранива, граниво, граниви. Лъжете търговците, лъжете гражданите, та им продавате развалени яйца и граниво масло. (Елин Пелин, „Андрешко“) Въздухът вонеше на застояло готвено, на пържена риба, тричав хляб и гранива мазнина. (П. Дохърти, „Царицата на нощта. Тайните на Древния Рим“)

Как се пише: задължение или задалжение?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише задължение, мн.ч. задължения. Правописът на думата може да се провери със сродната дълг, в която проблемната гласна ъ е под ударение. Запъхтени тичаме към следващото задължение, следващата цел, следващия краен срок… Общината има неизплатени задължения към фирми изпълнители на стойност няколко милиона лева.