Monthly Archives: August 2013

„Стърлинг“ прекъсна черната си серия на „Хемпдън“

от Киунс Парк България
лиценз CC BY-SA

Scottish_League_2Само седем минути не достигнаха на „Куинс Парк“ за да спечели първата си точка за сезона срещу гостуващия „Стърлинг Албиън“. Отново проблеми с титулярния състав принудиха мениджъра Спиърс да отново да търси промени и нови решения, като най-голяма се оказа липсата на плеймейкъра Дейвид Андерсън. За разлика от предишните мачове този път „Куинс“ играха по-стегнато и се противопоставиха успешно на силния съперник, който е сочен сред фаворитите за промоция. Добрите изяви на вратаря Браун и на защитната линия като цяло задържаха атаките на „Стърлинг“ чак до 83-та минута, когато гостите откриха резултата чрез Кънингам. Вторият гол за тях падна в 93 мин. и беше малко повече отколкото те заслужаваха. От своя страна „Куинс“ успяха да създадат няколко опасни положения пред вратата на „Албиън“, най-вече чрез Жоао Виктория, Блеър Спитал и Джеймс Бати, но не успяха да се възползват успешно от тях. С тази победа „Стърлинг“ прекъсна близо 10 годишната си серия без победа на „Хемпдън“. Последният им успех в Глазгоу датираше от 2004 г.

 За „Куинс Парк“ пък това е четвърта поредна загуба  в Лига 2, което прави техния старт един от най-лошите в последните двадесетина години. Дори в сезон 2001/2002, когато завършват на последно място в дивизията, те записват първата си точка още в 2 кръг. В същия сезон „паяците“ записват първата си победа едва в 12 кръг. С досегашното си представяне обаче те са на път да задминат този негативен рекорд.

В петия кръг, на 14 септември, „Куинс Парк“ има много тежко гостуване на „Питърхед“, който вече навлиза във форма. Преди това обаче предстои двуседмична пауза, която ще е добре дошла за „Куинс“, за да може отборът да се посъвземе от слабия старт и да се опита Гарднър Спърс да оформи боеспособен състав за следващите кръгове.

„Куинс Парк“ – „Стърлинг Албиън“ 0:2
0:1 Кънингам – 83′, 0:2 Фери – 90′(+3)

“Куинс Парк”: 1. Браун, 2. Митчъл, 3. Маккомиш, 4. Кийнън, 5. Бръф, 6. Мосън, 7. Спитал, 8. Бати, 9. Виктория (77′), 10. Куин, 11. Бърнс.
Рез.: 20. Локхед, 12. Руни, 14. Маквей, 15. Гибсън, 16. Дейвисън (77′).

Ст. “Хемпдън Парк”, 527 зр.

Исландия (11 ден): Западната страна

от Пътуване до...
лиценз CC BY-NC-ND
Наближавеме края на пътуването из Исландия заедно с Гергана. В „нулевия“ ден пристигнахме в Рейкявик, е през първи ден заминахме към Синята лагуна, после поехме към гейзерите и водопадите на Исландия, посетихме известния вулкан Еяфялайокул и близките глетчери, тръгнахме по непреодолимите части на страната, които в крайна сметка преминахме. Миналия път започнхам петия ден от приключението в приказната Исландия, който иимаше и продължение. За последно търсихме тъмната страна на Исландия, в началото на седмия ден тръгнахме на „лов“ за китове и на риболов, в първото продължение видяхме как са живели древните исландци, а във  второто продължение ходихме на църкваВ началото на осмия ден родължихме към горещите извори Hveravellir и областта Kjolur, а в продължението посетихме едно стадо тюлени. Началото на деветия ден тръгнахме към Западните фиорди, който ден завършихме в Патрексфиорд. В началото десети ден навлязохме в Царството на птиците, който ден завършихме с откриването на заветната птица. В днешния, предпоследен, ден ще минем през западната част на страната.     Приятно четене:  

Исландия

ден 11 – продължение

Западната страна

 

Мисълта, че утре вечер трябва да се качим на самолета, вече пари в гърдите ни. Струва ни се, че сме тук едва от вчера и едновременно с това – от поне няколко месеца… След кратък разбор на предстоящия ден решаваме, че все пак ще направим обиколка на западните земи – вдаден в океана на запад полуостров с ледник в края

Исландия

 Исландия

 Исландия

 Исландия

Continue reading

Как се пише: научно-технически, научнотехнически или научно технически?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише полуслято – научно-технически, също и научно-техническа, научно-техническо. Полуслято се пишат сложните прилагателни имена, чиито съставки…

През Иран с Опел (6): Кашан, Градините Фин, Абяне и Натанз

от Пътуване до...
лиценз CC BY-NC-ND

Продължаваме пътешествието на Валентин през Иран. Започнахме с едно Въведение в две части, а същинското пътешествие започнахме с прекосяване границата на Иран, за да минем от Джолфа до Ардебил. После продължихме с от Астара до Казвин , а за последно рагледахме Техеран

Днес на ред са Кашан, Градините Фин, Абяне и ядрения завод в Натанз *

Приятно четене: 

През Иран с Опел

част шеста

Кашан, Градините Фин, Абяне и Натанз

    След Техеран продължих на юг, където в централната част на страната в  района очертан от градовете Кашан, Исфахан, Язд и Шираз са съсредоточени едни  от основните исторически забележителности на Иран. [caption id="" align="aligncenter" width="596"]Карта на Иран Върху картата на Иран с черен цвят е очертан маршрута (7 040 километра), по който обиколих основните забележителности в страната.[/caption]   Цялото ми пътуване на Изток с опознаване на Северна Турция, Грузия, Армения, Нагорни Карабах и Иран продължи 36 денонощия. Изминах общо 14500 километра, обикаляйки туристическите забележителности в тези държави. По време на пътуването похарчих общо 2 800 лева, 1/3 от които за гориво в Турция (там горивата са с 40% по-скъпи отколкото у нас; 1 литър дизел струваше 3,60 лева**).  

Кашан

Със своите дворци на ханове от 19-ти век Кашан е една от „туристическите перли“ на Иран.     [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Дворецът на хан Абасиан Двореца на хан Абасиан[/caption]   [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Кашан, Иран Двореца на хан Абасиан[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Двореца на хан Абасиан Двореца на хан Абасиан[/caption]   [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Двореца на хан Табата бей Двореца на хан Табата бей[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="553"]Двореца на хан Табата бей Двореца на хан Табата бей[/caption]   [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Двореца на хан Табата бей Двореца на хан Табата бей[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Двореца на хан Боруджерди Двореца на хан Боруджерди[/caption]   [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Двореца на хан Боруджерди Двореца на хан Боруджерди[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Двореца на хан Боруджерди Двореца на хан Боруджерди[/caption]  

Като архитектурен стил

тези дворци имат доста общо с дворцовия комплекс Алхамбра в Гранада, Южна Испания.   [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Банята (хамам) на султан Емир Ахмед от 16-ти век Банята (хамам) на султан Емир Ахмед от 16-ти век[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Банята (хамам) на султан Емир Ахмед от 16-ти век Банята (хамам) на султан Емир Ахмед от 16-ти век[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Куполите на банята за осветление и вентилация Куполите на банята за осветление и вентилация[/caption]   Сред историко-архитектурните забележителности на Кашан е

религиозния комплекс Ага Бозорг,

включващ джамия и медресе (полурелигиозно училище). [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Религиозния комплекс Ага Бозорг Религиозния комплекс Ага Бозорг[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Религиозния комплекс Ага Бозорг Религиозния комплекс Ага Бозорг[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Религиозния комплекс Ага Бозорг Религиозния комплекс Ага Бозорг[/caption] 350-хилядният Кашан е изграден на място, където е имало селище още през четвъртото хилядолетие преди новата ера. През средновековието градът става известен с произведенията си от текстил, керамика и глинените глазирани плочки "каши".

Крепостните стени

са издигнати през 10-ти век, два пъти са разрушавани от нашественици, а през 1779 година са сринати, заедно с целия град, от опустошително земетресение. В последствие са възстановени в първоначалния си вид по традиционната за страната строителна технология с кирпичени тухли и измазване с глина. И тухлите и глината за измазване се смесват с парчета от слама, която служи за своеобразна укрепваща арматура.   [caption id="" align="aligncenter" width="675"]Крепостните стени на Кашан Крепостните стени на Кашан[/caption]   [caption id="" align="aligncenter" width="665"]Крепостните стени на Кашан Крепостните стени на Кашан[/caption]   Кашан беше градът с най-добрата система от указателни табели за ориентиране на туристите, за което се възхищавам на местните власти.  

Градините при село Фин

  Изящните градини при село Фин (Бах-е Тарики-йе Фин) отразяват класическите Персийски представи за Рая. Комплексът включва паркова зона с дървета, цветя, басейни, фонтани, дворцови павилиони, баня, музейна експозиция, чайна и ресторант.   [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Градините при село Фин Градините при село Фин[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Градините при село Фин Градините при село Фин[/caption]   [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Градините при село Фин Градините при село Фин[/caption] Според някои ирански лингвисти от името на селото с градините произхожда думата фин (фин, изящен, красив), на английски „fine“.  

Абяне

Това село е разположено в живописна долина, открояваща се със своята зеленина на фона на околните голи планини. Надморската му височина е 2200 метра и е в подножието на високия 3900 метра връх Каркас. Абяне е на възраст 15 века, а тесните му наклонени улици образуват лабиринт между вековните къщи. Тези сгради са изградени от червени кирпичени тухли, измазани са с червена глина и са характерни с дървените си балкони и решетки на прозорците.   [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Абяне с къщи, измазани с червена глина Абяне с къщи, измазани с червена глина[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Типична двуетажна къща Типична двуетажна къща[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="553"]Типична двуетажна къща Типична двуетажна къща[/caption]   [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Двора на джамията от 11-ти век Двора на джамията от 11-ти век[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Сувенири от местна керамика Сувенири от местна керамика[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Новия квартал на Абяне Новия квартал на Абяне[/caption]  

Натанз

Този малък планински град е известен преди всичко със завода за обогатяване на уран, изграден под земята, на няколко километра по-нагоре в планината. На кръстопът, близо до завода беше разположена батарея зенитни оръдия. [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] Главната архитектурна забележителност на Натанз е

религиозния комплекс,

включващ джамия с изящно минаре и мавзолея на шейх Абд ал-Самад. [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Религиозния комплекс в Натанз Религиозния комплекс в Натанз[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="614"]Натанз - поглед към хълма над града Натанз - поглед към хълма над града[/caption]   Очаквайте продължението Август 2012 година Автор: Валентин Дрехарски (град Перник, България) Снимки: авторът E-mail: valentin.dreharski@besttechnica.bg * майтап бе! няма да ходим в завода ;) – бел.Ст. **3,60 се ядва – по-скорошните цени гонят 4 и неща за  литър – бел.Ст.       Други разкази свързани с Иран– на картата:   За подробности кликайте на ЗАГЛАВИЕТО горе :)  

Пътуване до Гитхорн, Холандия (1)

от Пътуване до...
лиценз CC BY-NC-ND
Време ни е за малко цивилизация – т.е.място чисто и уредено ;) Янита ще ни води до едно холандско селце – Гитхорн. Приятно четене:    

Пътуване до Гитхорн, Холандия

част първа     Осъществяването на плановете ни за почивка някъде из Холандия започна с един очакван провал. Пътуването ни до Гитхорн по вода се отложи за някой друг път, когато детето е достатъчно голямо, когато не сме толкова нервни и нетърпеливи и когато имаме повече от един уикенд свободно време. Всъщност, не съжалявам за това. За час стигнахме с колата, а лодката под наем наложително се оказа като основното ни средство за придвижване из старата част на селото. Всяко зло за добро.  [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption]   [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption]

Гитхорн (на холандски език Giethoorn)

(правилното произношение е Хийтхоорн) се намира в северна Холандия, провинция Оверайсел, на север от областния център Зволе. Близостта на селото до две големи езера прави възможно прокопаването на канали из цялата местност на площ от няколко десетки квадратни километра, което допринася за изграждането на малки пристанища и развитието на воден и селски туризъм, както и за живот по венециански в Гитхорн, а в съседните нему села и градове- почти по венециански. [caption id="" align="aligncenter" width="636"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="666"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption]   Живописното холандско село е изградено в настоящия си вид още преди 3 века. Най- старите надписи по табелите, окачени над входните врати на къщите и фермите са с дати от 18 и 19 век. Къщите се издигат червеникави и със сламени покриви сред красиви зелени морави, заобиколени от градини, обрасли с хортензии, чемшири, кипариси, цветя и храсталаци. И съвсем близо до тях шумоли хладната въздишка на водата, която кротко и бавно пълзи из каналите. Лятото преливаше в градините във всички оттенъци на цветовете и ухаеше тръпчиво на прясно окосена трева.     [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхотн, Холандия[/caption]

Селото е с хилядолетна история,

която разказва за пристигането на заселници от средиземноморието, които след едно голямо природно бедствие и последвало наводнение (през 1170 год. сл. Хр.) го напускат за около половин век. Завръщайки се в опустошените земи, по рехавата пръст намират само разпилени рога на кози (Giethoorn). И хората започнали да отново да опитомяват земята и водата, изграждайки канали и извличайки торф. [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption] В наши дни дължината на каналите около селото е близо 8 км, някои от тях отвеждат до съседните села и пристанища, а други- още по далече към Амстердам, Зволе и Гронинген.   [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption] Да, живот по венециански, защото Гитхорн е село известно и в Холандия, а и по света като

„Холандската Венеция”

[geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info]   За разлика от всеобщата дефиниция или очакване, първата ми асоциация, разглеждайки пасторалните пейзажи на селото съвсем не беше Венеция, а по-скоро едни други села, изгубени из горите и блатата на Шпреевалд  в Саксония и Бранденбург (Германия), в които живее малката етническа група Die Sorben*. И наистина по архитектурен стил, по начин на живот и поминък, по селищна инфраструктура, Гитхорн беше идентично повече с блатистата низина Шпреевалд, населявана от немската малцинствена група хора, отколкото с Венеция.     [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption]   Горещ и задушен се оказа августовският уикенд. Синоптиците обещаваха най- после дъжд, но от дъжда нямаше и следа. Само небето помръкна и смръщи синьото си, задухът и горещината останаха. В такова време опознавахме Гитхорн и уточнявахме приликите и разликите му с Венеция, обикаляйки улиците с лодка или разхождайки се пеша из тесните пътечки покрай каналите и къщите.     [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption]

Каналите не са дълбоки,

само изглеждат така, заради мътната зеленикаво- кафява вода дъното им не се вижда. В най- оживените отсечки дълбочината не надвишава метър и двадесет сантиметра, примерно.   [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Giethoorn, Nederland[/caption] И така: на пръв поглед нищо общо с Венеция, освен тези канали, които обикалят около къщите и изпълняват функцията на улици. Всъщност придвижването из селото не се осъществява само с лодки; няма как в Холандия да има по- важно транспортно средство от велосипеда. Тесни и къси асфалтирани алеи, които са обозначени с пътни знаци за суша и вода, позволяват на местните жители и на посетителите да се придвижват и с велосипеди. [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Giethoorn, Nederland[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption] Алеите са свързани една с друга посредством изгърбени над каналите стръмни дървени мостове. Такива мостове отвеждат и към всяка една от къщите. Това е и причината не всеки един от мостовете да е достъпна зона за всички хора.   [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Giethoorn, Nederland[/caption] За разлика от новата част на селището, в старата част всъщност няма пътища,

тук с автомобил не може да се пътува

Но пък може да се вземе под наем за час или за повече велосипед или лодка. За предпочитане са лодките: канута, лодки с гребла или моторни лодки, на цена от 3 до 12 евро на час. Онези, които не биха се сприятелили с лодката, могат да се движат с градския транспорт- лодка, с цена на билета 2,50 евро. С тези големи пътнически лодки панорамно се обикаля цялото село и околностите му. [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption] А околностите не са много по- различни: вода и тръстики отвеждат до малък остров, където казват е място за ловци и риболовци. На сушата, откъдето може да се наеме и по- голяма лодка, има ресторант с форма на правилен деветоъгълник „Smits Paviljoen”, построен върху платформа със същата форма. Това е един от най- претъпканите ресторанти, вероятно заради панорамната гледка към езерото и острова. [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption] От платформата във всички посоки из езерото се протягат бетонни пристани, на които акостират идващите от езерото лодки, пътниците им спират за почивка на това, оказващо се емблематично за Гитхорн място. На около стотина метра от ресторанта навътре в езерото се намира покрита сцена, която отдалеч наподобява кораб с бели платна. Това е една от атракциите в селото, на която се провеждат традиционните августовски рок концерти. [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption]  

Мястото е толкова ветровито,

че не знам как някой би се задържал за сцената. Поради същата причина дългото застояване на терасата в ресторанта ми се стори нездравословно. Точно тук, около този ресторант в покрайнините на селото се намира и най- голямото ваканционното селище в района с бунгала, които се отдават под наем или продават. Само спомени не се продават тук, те си остават строго лични. [caption id="" align="aligncenter" width="624"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption]   Крайбрежните малки вълни се доближаваха до бетонните ръбове на пристаните в стройна процесия. Отвъд тях езерото се простираше до тръстиките на острова, които изглеждаха като мъгляво сив пояс на фона на хоризонта. Над езерото кръжаха патици и надаваха тревожни пронизителни крясъци. Други шумове нямаше. Усещането за време тук се топеше, обгръщайки всеки и всичко с абсолютно спокойствие.     [caption id="" align="aligncenter" width="623"]Гитхорн, Холандия Гитхорн, Холандия[/caption] in Netherlands Панорама Гитхорн, Холандия (следва продължение) *сорбите са западнославянски народ, единственото официално славянско малцинство в Германия – бел.Ст. Автор: Янита Николова Снимки: авторът    Други разкази свързани с Холандия – на картата: За подробности кликайте на ЗАГЛАВИЕТО ГОРЕ!  

Залези над гръцките острови – Закинтос (4 – 3): Буря на острова

от Пътуване до...
лиценз CC BY-NC-ND
Продължаваме с четвъртата серия от поредицата е Залези над гръцките острови. В първата й част се отправихме към остров Закинтос в Йонийско море, за последно акостираме на най-известния му плаж – Навагио. Днес ще прекараме деня на плаж Навагио и ще видим какво значи буря в Йонийско море. Приятно четене:

Залези над гръцките острови: Закинтос

четвърта серия – трета част

 Буря на плажа Навагио

    Времето беше горещо, слънцето изливаше жупел върху скалите и нас, ние си казвахме „Наздраве” и всичко течеше по мед и масло... С напредването на времето и чашките плажът все повече опустяваше...

Плаж Нагио, Закинтос

Плаж Нагио, Закинтос

Плаж Нагио, Закинтос

  Изчакали да си тръгне и последната лодка, видимо почерпени, ние изиграхме на пустия плаж

Плаж Навагио, Закинтос

GANGNAM STYLE by NAVAGIO...

Плаж Навагио, Закинтос

Още няколко чашки добавиха интренационален привкус на настроението ни и ето – казачок „Навагио” ...

Плаж Навагио, Закинтос

Най-добро е все таки нашенското... Отиващото си слънце беше изпратено в ритъма на класиката – „Градил Илия килия...“

Плаж Навагио, Закинтос

Тръгнахме си от този прекрасен плаж, намирайки място за нощувка в непосредствена близост –

Плаж Навагио, Закинтос

Само че се появиха вълнички, и то немалки, и затова изкарахме бойните кораби на сушата –

Плаж Навагио, ЗакинтосПлаж Навагио, Закинтос

Поглед от плажа нагоре...

Скали – Плаж Навагио, Закинтос

В очакване на залеза...

Плаж Навагио, Закинтос

който дойде бързо с все по-нарастващи вълни...

Плаж Навагио, Закинтос

Разквартируваме личния състав –

Плаж Навагио, Закинтос

  Дотук добре, но се оказа, че сме

хванати в капан –

вълните се усилиха дотолкова, че заливаха почти половината плаж (даже нахлуха пред нощта в палатката на Стоян) и се налагаше на два пъти да местим лодките все-навътре на сушата. [geo_mashup_map zoom='8'] [geo_mashup_location_info]   Хубаво, обаче пък на останалата половина от плажа започнаха да падат камъни – от лешник до такива колкото юмрук, и то от доста високо. Рано сутринта се откъснаха от скалата два камъка – ето оттук –

Скали – Плаж Навагио, Закинтос

и паднаха на около десетина метра от палатката на Стоян. Плажът потъна в прах и пушек. Все едно бяхме под вражески обстрел...

Скали – Плаж Навагио, Закинтос

А вълните станаха доста сериозни – дотолкова, че не можеше и да си помислим за влизане в морето.

Вълни – Плаж Навагио, Закинтос

Лодка – Плаж Навагио, Закинтос

Нямаше никакви корабчета в морето, които да отиват към Навагио – по едно време мина пред нас най-големия туристически кораб, събиращ повече от двеста туристи – повъртя се, не успя на акостира от силното вълнение и се прибра обратно...

Кораб – Плаж Навагио, Закинтос

Гневното, красиво Йонийско море...

Йонийско море – Плаж Навагио, Закинтос

Изкарахме деня на плажа, около нас свистяха камъчета, едно от тях падна на масата на Дидо и му изкриви алуминиевите плоскости – бягахме с багажа насам-натам по плажа, докато морето си бушуване преспокойно съвсем близко до нас ...

Плаж Навагио, Закинтос

Даже ласкавите лъчи на залязващото слънце не умилостивяваха неуморните вълни...

Залез – Плаж Навагио, Закинтос

Бавно и неусетно морето погълна слънчевия диск...

Залез – Плаж Навагио, Закинтос

А за нас остана опцията „Ха наздраве, другари !“ :) :)   Очаквайте продължението Автор: Димитър Иванов Снимки: авторът Други разкази свързани с Йонийско море – на картата : За подробности кликайте на ЗАГЛАВИЕТО горе

От 2011 до 2013 – какво се промени в Черничево през това време?

от Георги Станков
лиценз CC BY-NC-ND
Знам, че ако питаш хората в Черничево какво се е променило в живота им напоследък, повечето ще ти кажат, че нищо не се е променило, или ще заговорят за промени към по-лошо. На пръв поглед може и да е така, пък и къде ли не е така днес по Българско?  Но ако погледнем внимателно, ще открием една много хубава промяна: На събора през 2011г. групата за автентичен фолклор към Народно читалище "Бяло

Как се пише: стояли или стоели?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише стояли, също и стоял, стоялия, стоялият, стояла, стояло. Тази дума не се подчинява на правилото…

В Берлин за кратко – къде, какво, как? (3): От мемориалната църква до Чекпойнт Чарли

от Пътуване до...
лиценз CC BY-NC-ND
С Петър и Биляна продължаваме с обиколката на Берлин зе един уикенд. В първата част минахме от Централната гара през Алекснадерплац до Берлинската катедрала, после по Унтер ден Линден тръгнахме на Запад към Тиргартен. Днес от мемориална църква Кайзер Вилхелм ще стигнем до Чекпойнт Чарли и Музея на Трабанта. Приятно четене:

В Берлин за кратко – къде, какво, как?

част трета

От Кайзер Вилхелм, през Шарлотенбург до Чекпойнт Чарли и Музея на Трабант

Мемориалната църква “Кайзер Вилхелм”

Само на метри от входа на Зоологическата градина (Zoologischer Garten) е площад Брайтшайдплац (Breitscheidplatz), където е полуразрушената мемориална църква “Кайзер Вилхелм”, известна като “Църквата на паметта” (Gedächtniskirche). [caption id="" align="aligncenter" width="528"]Gedächtniskirche, Берлин Gedächtniskirche[/caption]

Снимка: GerardM

През 1943 г. сградата на църквата е значително увредена от бомбардировките и още през 50-те получава неофициалното име “кухия зъб”. В крайна сметка е решено сградата да остане в този си вид, за да напомня за бомбардировките. До самата църква е издигната шестоъгълна камбанария с модерен вид, направена от стоманобетон и остъклена в синьо. Интересна е и една от иконите до олтара на църквата. Това е икона на Богородица, закриляща Иисус Христос с наметалото си, изрисувана с въглен от пастор д-р Курт Ройбер на гърба на съветска щабна карта. Още няколко интересни туристически обекти в района: [caption id="" align="aligncenter" width="300"]Автобус 100, Берлин Автобус 100 обикаля всички забележителности на Берлин на цената на градско билетче[/caption]

(Снимка: Pedelecs)

Запомнете:

автобус No. 100!

Както във всеки голям град, в Берлин има десетки компании, предлагащи туристически обиколки на града с автобус. На нас с Биляна винаги ни е изглеждало малко “пенсионерско”, но ако в даден момент усетите, че краката вече ви болят, все още има начин да ви излезе много по-евтино: хванете си автобус 100 .Той е част от градския транспорт и върти между Зоологическата градина и Александерплац, като минава през всички забележителности, споменати дотук (без лиричните ни отклонения, естествено).  Можете да се отбиете където и когато си решите, само не забравяйте, че трябва да натиснете бутона в случай, че искате да слезете.

Шопинг в Берлин

Шопинг в Берлин

  Ако обичате шопинга, знайте, че най-голямата шопинг-зона в Берлин започва именно от Зоологическата градина и мемориалната църква “Кайзер Вилхелм”. Вариантите са следните:
  • улица Tauentzienstraße – една от главните шопинг улици, където ще споменем само два мола:
  • Europa-Center с над 70 магазина, приятен фонтан на входа и скай бар на 20-тия етаж. Намира се на броени метри от площада с църквата Кайзер Вилхелм.
  • Kaufhaus des Westens, известен като KaDeWe – най-големият мол в Европа има 8 етажа по 60 000 кв.м площ, което прави 480 000 кв.м обща площ; или седем пъти по-голям от The Mall на Цариградско шосе, а ако търговските площи се разгърнат, ще заемат над половината Южен Парк в София. Wittenbergplatz (U1, U2, U3, Bus: M19, M29, M46, N1, N2, N3, N26, 106, 197).
  • булевард Kurfürstendamm може би най-известната търговска улица в Берлин, един вид тяхната “Витошка”, с над 300 различни магазина!
Ако и това не ви е достатъчно, вече споменахме Александерплатц. Има и още една такава зона – по Фридрихщрасе, особено в района между Чекпойнт Чарли и реката (ще пишем по-надолу).  

Никой не чете блога ти

      Проблемът на тези места е, че разнообразието е голямо, но стоките не са евтини. За това си има проста причина и тя е, че хората трябва да плащат немалък наем. Но ако искате да си напазарувате евтино и разполагате с време, идете в Berlin Designer Outlet. Пътува се около 2 часа (зона С), но цените си струват, а бутиците са над 80, с реални отстъпки до 70%. Не работи в неделя и на официални празници, през останалото време типично е от 10 до 19 ч. Berlin Designer Outlet (RE4 до Bahnhof Elstal, от там автобус 662 директно до входа на аутлета).

Замъкът Шарлотенбург

Автобус М45 ще ви закара много бързо от Зоологическата градина до Шарлотенбург. Разбира се, добра идея е да се върнете да хотела, да оставите покупките там, да си вземете един освежаващ душ и да се настроите за замъци, защото в Берлин има цели девет такива! Най-известният е именно Шарлотенбург и ще разкажем за него…  

Замък Шарлотенбург, Берлин

Снимка: Times

  До 1920 г. Шарлотенбург е отделен град, който е погълнат от разрастващия се Берлин. Дворецът е построен в периода между 1695 г. и 1699 г. по заповед на съпругата на курфюриста на Брандербург Фридрих I – София Шарлота Хановерска и първоначално е носил името Литценбур. Грандиозната постройка е играела ролята на лятна резиденция с особено красива зала за приеми, но във времето се разраства, за да придобие размерите на масивен и красив замък – това е най-големият дворец в Берлин и единствената оцеляла кралска резиденция от това време. Когато Фридрих I става крал, Шарлотенбург се сдобива и с 48-метров купол, върху който е позлатената статуя на богинята Фортуна. Тогава става и изграждането на оранжерия в западното крило. През 1740 г. Фридрих Велики разпорежда разширяването на източното крило в допълнение към вече реновираното и разширено западно крило. Той възлага задача на главния дизайнер Джордж Венцеслаус фон Кнобелсдорф и шест години по-късно тази част от Шарлотенбург е завършена. За съжаление през 1943 г. Шарлотенбург е абсолютно разрушен след въздушни бомбардировки, които причинават опустошителен пожар в двореца. След войната Шарлотенбург е напълно възстановен. Вход за главното крило: 10 EUR, вход за новото крило: 6 EUR. Luisenplatz/Schloss Charlottenburg (Bus: 109, 309, M45) (редакцията искрено препоръчва посещение на Шарлотенбург. Въпреки, че Шарлотенбург строен много по-рано и е по-малък, вътре можете да разберете защо Шонбрун във Виена се води скромен дворец – бел.Ст.)

Фридрихщрасе – Берлинският Бродуей

След краткото ни лирическо отклонение до Шарлотенбург, предлагаме да яхнете обратно автобус M45 до Зоологическата градина и от там да си изберете влакче (S5, S7, S75, RB21) и да слезете на Фридрихщрасе. Friedrichstraße  (U6, S1, S2, S5, S7, S75, RE1, RE2, RE7, RB14, RB21, RB22, Tram: M1, 12, Bus: 147, N6)  

Friedrichstrasse, Берлин

      Фридрихщрасе е една от най-известните и главни улици в Берлин, обсипана с магазини, хотели, заведения и културни центрове. В случай, че сте изгладнели, можете да посетите едно кулинарно място, което считаме за “скрит бисер” в центъра на Берлин: един сравнително стар ресторант на над 100 години, казва се

Zur Nolle

и се намира под моста на S-Bahn-а над Фридрихщрасе (Georgenstraße, S-Bahnbogen 203). Не е лесно да се открие, но предлага чудесна кухня на нормални цени, а свободни места в повечето случаи се намират дори и в пиковите часове. Непременно си вземете голяма халба Berliner Kindl с шницел по ловджийски (имат менюта на няколко езика). Като резервен вариант препоръчваме да се разходите до

Hackescher Markt

(от другата страна на Музейния остров) и да изберете един от многото ресторанти там – добър удар би бил Berlin 1840 или Weihanstephaner (нямате почти никакъв шанс без предварителна резервация, особено за уникалните подземни изби). Без значение на ресторанта и местоположението му, по възможност пробвайте и собствения вид

берлинска бира, наречен Berliner Weiße:

леко горчива и газирана пшенична, сервирана с малина. Популярна през лятото, поради което и не сме я опитвали. Сред най-известните берлински специалитети са и свинско със зеле (Eisbein mit Sauerkraut), пържена херинга (gebratener Hering), студени кюфтенца с горчица (kalte Bouletten mit Senf), мариновани яйца и кисели краставички (eingelegte Eier und Gewürzgurken), както и черен дроб с ябълкови пръстени (Leber mit Apfelringen)…

Берлинска кухня

    След като приключите с “масовата” част, можете да се отдадете на “културна” такава… На север от гарата, ще преминете покрай хотел Meliá (определено не е евтин, но изключително централен и удобен хотел, препоръчваме за бизнес и пътуващи двойки, но не и за семейства с малки деца). Преминавате през моста над река Шпрее и пред вас ще се окаже сградата на

Фридрихщат-Палас

(или както се пише).

Friedrichstadtpalast, Берлин

Снимка: Michael Fötsch

  Особено ако минавате от там вечер, няма как да го объркате – облян от светлини в стил “Лас Вегас”, модерният театър просто привлича вниманието ви. Friedrichstadt-Palast има претенции за театър No.1 в Западна Европа, с най-голямата сцена в света (2854 кв.м с допълнителните приставки; Сцената на Зала 1 на НДК за сравнение е 800 кв.м), всекидневни представления, около 160 изпълнители на всяко представление и зала с капацитет 1891 места (тук Зала 1 на НДК бие с 3380 места). Можете да си резервирате билет и да гледате представлението (репликите в него са сведени до минимум), стига цените от 50 до 250 EUR на човек (според мястото) да не ви спрат… Следва дълга разходка обратно на юг по Фридрихщрасе… минавате моста, гарата, пресичате Unter den Linden и около вас отново започва

огромна шопинг-зона, чийто връх е Französische Straße…

За съжаление, цените също са на върха в Берлин, но все пак това е важно място за всички наши читатели-милионери :) Зяпате витрини, докато стигнете до Jägerstraße, където можете да кривнете за бърза снимка на площад Gendarmenmarkt с Френската катедрала, Немската катедрала, Концертната зала и статуята на Шилер…

Жандарменмаркт, Берлин

Снимка: Thomas Huntke

  Преминавате покрай Stadtmitte и пресичате Leipziger Straße, където е възможно да видите Музея на комуникациите и сграда с надпис

“Botschaft der Republik Bulgarien” (“Посолство на Република България”)

Човек обаче се чувства наистина у дома, когато види подобно нещо в центъра на Берлин:

Чалга в Берлин

    Продължаваме още малко на юг и преминаваме покрай  

Музея на вурстчетата

Музей на вурстчетата, Берлин

Снимка: .dh

Музеят на вурстчетата фокусира за това как се правят къривурстове, какво е да си откриеш павилион за вурстчета и какво е отражението на бързото хранене върху здравето и екологията. Общо взето глупости, а за 11 EUR (входната цена) можете да си купите поне три-четири къривурста от местните павилиончета и да научите повече за тях чрез вкусовите си рецептори :) Продължаваме на юг и стигаме до

Окупационни зони на Берлин

   

Чекпойнт Чарли (Checkpoint Charlie)

Както знаете, след Втората световна война Берлин и Германия са разделени на две части. Източен Берлин е под контрола на СССР, а Западен Берлин е разделен на три сектора: френски, британски и американски. Отсъствието на физическа граница между зоните довежда до конфликт и масово преминаване (бягство – бел.Ст.) на граждани (и особено на ценните за СССР специалисти) от Източен Берлин във ФРГ. На 13 август 1961 г. в период на усилено противопоставяне и изостряне на отношенията между СССР и САЩ, започва строителството на Берлинската стена, а ГКПП “Чарли” (или “C”, тъй като военните обичат “алфа”, “браво”, “чарли”, “делта”…) е най-важният контролно-пропусквателен пункт между Източен и Западен Берлин, станал по-късно и символ на Студената война. Много (източни – гел.Ст.) германци опитват да преминат нелегално от Източна в Западна Германия, голяма част от тях загиват… [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info]     Години наред руските и американските танкове са стояли на това място, с насочени едни срещу други дула, а по времето, когато Кенеди и Хрушчов посещават Чекпойнт Чарли, Берлин се счита за едно от най-опасните места в света.

Checkpoint Charlie, Берлин

    Днес Чекпойнт Чарли е доста по-безопасен и е основна туристическа дестинация в Берлин. Реплика на прочутата табела “You are entering the American sector” и до днес стои на кръстовището на Фридрихщрасе и Цимерщрасе, заедно с актьори, облечени като американски войници, с които да се снимате…

Checkpoint Charlie, Берлин

  Тук се намира и

Mauer Museum – музей за Берлинската стена,

построяването ѝ, събарянето ѝ, както и за опитите за бягство с уникални изобретения: прелитане с балон или самолет над стената, плъзгане по електрическите жици, тунел под земята, минаване с нисък кабриолет под бариерата с бясна скорост, мини-подводница, тунинговане на автомобил и прикриване в двигателното му помещение…  Вход: 11,50 EUR. Kochstraße (U6, Bus: M29, N6).

Checkpoint Charlie, Берлин

    Продължаваме на запад по Zimmerstraße и виждаме необичайна популация на трабантчета…

За феновете на Трабант

- Доволен ли си от твоя трабант?  – Да, само трябва да го пребоядисам.  – Защо?  – Защото е жълт и щом си отворя прозореца, хората започват да пускат вътре писма…

Музей на трабанта, Берлин

Колко вицове за Трабант знаете? Няма значение! Този автомобил е символ, а, както забелязвате, в Берлин могат да направят музей за всяко нещо. Има и Музей на Трабанта… Освен това, на цена от 34 до 60 EUR (като се замисли човек, в България на някои места все още можете да си купите цял Трабант за толкова) на човек можете да покарате Трабант из Берлин и дори дa минете истинска паспортна проверка на Чекпойнт Чарли. От тук можете и да наемете балон с горещ въздух, с който да се издигнете над Берлин.   Очаквайте продължението   Автори: Петър и Биляна Събеви Снимки: авторите Други разкази свързани с Берлин – на картата: Кликайте на ЗАГЛАВИЕТО горе за подробности :) :)

Равенство, но само за първото полувреме

от Киунс Парк България
лиценз CC BY-SA

Scottish_League_2Нови несполуки за „Куинс Парк“ на и извън терена ги оставиха с празни ръце на „Бродууд“ срещу „Клайд“. Негативната серия от загуби не беше прекъсната и в третия кръг от първенството.

Слабият старт на сезона за „Куинс Парк“ продължи и в дербито с „Клайд“. През първата част „паяците“ се държаха много добре на терена, като имаха и поне 3 големи шанса да отбележат гол на „Бродууд“, които обаче не бяха оползотворени от Жоао Виктория. Въпреки това домакините от „Клайд“ бързо взеха контрол над мача с два гола за две минути в началото на второто полувреме, а единственото, което съумяха да сторят „Куинс“ беше поредният автогол в тяхната врата, отбелязан сега от Ричард Бръф. От титулярния състав на „паяците“ отново отсъстваха ключови играчи, поради контузии (Андерсън, Галахър, Гибсън, Бати) и наказания (Кол, Лейми). С тази си победа „Клайд“ прекъснаха рекордната серия от 11 поредни загуби срещу „Куинс Парк“ и влязоха в четворката на временното класиране. Момчетата на Спиърс пък се закотвиха на дъното в Лига 2, без спечелена точка до момента, за щастие обаче без все още да се откъсват значително от основната група в класирането. Жизненоважно за амбициите на „Куинс“ ще бъде възможно най-бързото печелене на точки в следващите мачове, за което би спомогнало най-вече навременното възстановяване на титулярите в състава. Мачът с „Клайд“ поне показа, че този отбор има потенциал и е въпрос на време той да се обиграе.

В следващия кръг „Куинс Парк“ посреща на „Хемпдън“ отборът на „Стърлинг Албиън, който загуби изненадващо като домакин от хита в лигата през тази година – „Ийст Стърлингшър“ с 1-3. Тъкмо „Шайър“ са и временен водач в класирането на 2 точки пред „Албиън Роувърс“.

„Клайд“ – „Куинс Парк“ 3-0
1:0 Макдиналд – 50′, 2:0 Фъргюсън – 52′, 3:0 Бръф – 71′(аг)

“Куинс Парк”: 1. Браун, 2. Митчъл, 3. Маккомиш, 4. Мосън, 5. Бръф, 6. Руни, 7. Спитал, 8. Кийнън, 9. Виктория, 10. Куин (81′), 11. Бърнс (63′).
Рез.: 19. Локхед, 12. Геби, 14. Гибсън, 15. Маквей (63′), 16. Дейвисън (81′).

Ст. “Бродууд”, 621 зр.