Във вторник, денят преди сряда – в сряда се провежда редовното заседание на Министерския съвет – в Народното събрание е внесен законопроект на Министерския съвет за изменение на Закона за радиото и телевизията. Според чл.46 (2) от Устройствения правилник на МС, приетите неприсъствено от Министерския съвет актове се вписват в протокола от първото след тяхното приемане заседание. Утре ще видим*.
Какво налага такава спешност, че да не може да се изчака до сряда? Вероятният отговор е, че изтичат последните часове на това Народно събрание и управляващите не биха желали да оставят тази задача за следващия парламент.
Тук вече е ставало дума за двата паралелни закона, които се изготвяха от две работни групи, създадени със заповед на министъра на културата.
Първият закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията трябваше да въведе в българското право ревизията на медийната директива – Директива 2018/1808. Така и стана. Тук особен медиен интерес нямаше, ако нещо имаше – това беше шум, свързан с въпроса как СЕМ досега не регулирал интернет, а пък отсега щял да го регулира. Нито досега не го е регулирал, нито отсега ще го регулира целия, но този разговор си върви.
За отбелязване е, че при въвеждането отпадна важна разпоредба, въвеждаща ново задължение в директивата за финансово, кадрово и ресурсно осигуряване на Съвета за електронни медии.
Вторият закон трябваше да въведе в българското право Съобщението на ЕК за държавната помощ за обществените радио и телевизия от 2009 г. и да приведе в съответствие Закона за радиото и телевизията със Закона за публичните финанси. Съобщението за държавната помощ изисква финансирането на обществените радио и телевизия да става в съответствие с тяхната обществена мисия. Този законопроект минава през различни перипетии, на моменти изглежда, че законопроектът е напълно и безвъзвратно загубен – но така или иначе днес, половин година по-късно, и този законопроект влиза в Народното събрание, ето това е той:
Законопроект за изменение и допълнение на ЗРТ
Този законопроект съдържа разпоредби, отговарящи на шестте изисквания на Съобщението за държавната помощ:
- Изискване „мисия” . ЕС изисква от държавите ясно определяне на обществената мисия на обществените електронни медии. Обществената мисия трябва да даде отговор на въпроса какво оправдава съществуването на българските обществени медии.
- Изискване „възлагане”. Обществената мисия трябва да бъде записана в обвързващ правен акт.
- Изискване „оценка ex ante с оглед мисията” („тест Амстердам”). Услугите, които обществените радио и телевизия ще въвеждат в бъдеще, трябва да се оценяват за тяхната добавена стойност от гледна точка на обществената мисия – демократичните, социални и културни потребности на обществото.
- Изискване „оценка ex post с оглед мисията”. Всяка държава има задължение да въведе надежден механизъм за надзор върху изпълнението на обществената мисия. Механизмът има две нива – вътрешен (система за управление на качеството) и външен – мерки за надзор от страна на регулатора, независим одит и др.
- Изискване „принцип на нетните разходи” (финансов„тест за пропорционалност”). Компенсацията чрез обществeното финансиране трябва да вземе предвид нетните разходи за изпълнение на обществената мисия. Не се допуска свръхкомпенсация и кроссубсидиране.
- Изискване „финансов контрол“. Изисква се ефективен външен финансов контрол дали финансирането е разходвано законосъобразно и за изпълнение на мисията, както и с оглед прилагане на принципа на нетните разходи.
Извън това се закрива фонд Радио и телевизия, внасят се някои изменения в управлението (включително предлага се удължаване на мандатите от 3 на 5 години и тяхното съгласуване), а също се въвежда пропуснатата разпоредба на чл.30 параграф 4 от Директива 2018/1808 за кадрово, технологично и финансово осигуряване на СЕМ.
И сега – внимание: след завършване на работата на групата в текста се е появила следната разпоредба – чл.6 ал. 3 т. 15: Българското национално радио и Българската национална телевизия:
15. предоставят медийни услуги и дейности, свързани само с международни спортни прояви, в които участват български спортни отбори и спортисти, представляващи Република България, и които не са изчерпателно разпространени или отразени по програмите на търговски доставчици на медийни услуги.
Обществена мисия на остатъчен принцип.
Не знам кой е формулирал това безобразие, но се надявам то да няма бъдеще в закона.
*24 февруари 2021
В дневния ред на МС за 24 февруари отсъства такава точка, няма информация за извънредно заседание.
В качения файл на сайта на НС отсъства номер и дата на решението, с което е приет законопроектът.
№……….………………….
|
|
…………………. 2021 г.
|
ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
г-жа ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА
|
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО КАРАЯНЧЕВА,
На основание чл. 87, ал. 1 от Конституцията на Република България изпращам Ви одобрения с Решение ¹………………. на Министерския съвет от 2021 г. проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията.
Приложения:
- Мотиви към проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията.
- Частична предварителна оценка на въздействието.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(Бойко Борисов)
**26 февруари След двукратно отлагане на заседанието на парламентарната комисия за култура и медии, което трябваше да разгледа проекта на първо четене, Тома Биков обяви в предаването Пресечна точка на Нова Нюз, че законопроектът остава за следващия парламент.