Правилно е да се пише скръндза, мн.ч. скръндзи. Думата се употребява в разговорната реч. Тя, разбира се, не жалела средства за тоалетите си, затова пък, когато ставало въпрос за подаръци, се превръщала в истинска скръндза. И тези скръндзи са готови на всичко, за да си намалят разноските. (Р. Кук, „Фатално лекарство“)
Правилно е да се пише превращение, мн.ч. превращения. Въпреки че думата е сродна с превръщам, тя се пише с а, защото тук е налице старо фонетично явление – редуване на гласните в корена. В Офелия (няма защо аз да я наричам непозната), в нейното лице и фигура с поразителна сила и магия беше хванат мигът, […]
Правилно е да се пише слято – контрагаранция, мн.ч. контрагаранции. Националният гаранционен фонд е издал четири гаранции и една контрагаранция за финансиране на проекти по Оперативна програма „Рибарство“. По своята същност контрагаранциите представляват банкови гаранции, но с тази особеност, че се издават в полза на банка и обезпечават поемането на други банкови ангажименти. Забележка: Конкретното […]
Правилно е да се пише гранив, също и гранива, граниво, граниви. Лъжете търговците, лъжете гражданите, та им продавате развалени яйца и граниво масло. (Елин Пелин, „Андрешко“) Въздухът вонеше на застояло готвено, на пържена риба, тричав хляб и гранива мазнина. (П. Дохърти, „Царицата на нощта. Тайните на Древния Рим“)
Правилно е да се пише задължение, мн.ч. задължения. Правописът на думата може да се провери със сродната дълг, в която проблемната гласна ъ е под ударение. Запъхтени тичаме към следващото задължение, следващата цел, следващия краен срок… Общината има неизплатени задължения към фирми изпълнители на стойност няколко милиона лева.
Правилно е да се пише приживе. Заради разцвета, който кралството преживява по време на неговото управление, владетелят още приживе е наречен Отон Велики. Малцина са държавниците в света, дръзнали приживе да си издигнат паметници.
Правилно е да се пише каросерийна, каросерийно, каросерийни, каросерийният, каросерийния. В Bentley обсъждат създаването на ново каросерийно ателие за индивидуални поръчки на състоятелни клиенти. Каросерийните ремонти са важна част от работата в автосервизите.
Да разочаровам недоучилите журналисти – не винаги преди “че” се пише запетая. Не винаги преди “като” се пише запетая, нито и винаги пред “така”.
Имената на народите не се пишат с главна буква. Изобщо – в българския език главни букви, освен в началото на изречения, се пишат в малко на брой случаи. Не вярвам да не сте способни да ги запомните. И не, правилото не е “с главна буква е това, което смятам за по-важно”.
И даже не се обръщам към тези, които са учили технически специалности и имат някакво формално оправдание за неграмотността си. Но да си учил неща като журналистика или филология и да не знаеш как се пише, е жалко.
Лесно е да намерите такива жалки специалисти, само трябва да погледате телевизия. Големи находища са профилите на медийни хора в социалните мрежи. Не че в телевизиите им пука повече, просто в мрежата с развихрянето на графоманията грешките се множат.
И после на някои им е труден пълният член. Или не разбират разликата между бройна форма и множествено число. Не знаят кога да кажат “кой” и кога – “кого”. Те прости неща като запетайки и главни букви не вдяват, пък…
Правилно е да се пише завладени. Към 990 г. Вроцлав и цяла Силезия са завладени от полския княз Мешко I. Руската армия е минирала завладените територии с противотанкови и противопехотни мини. Правописът на думата се подчинява на правилото за променливото я (ятовия преглас). Променливо е онова я, което при определени фонетични условия преминава в е. Пише се […]
След числителни бройни имена (двама, трима, петима) и след думите колко, колкото, няколко, толкова може да се употребява и души, и човека. Тези форми са дублетни. От 2002 до 2012 г. правилна беше само формата (двама, няколко) човека, а от 2012 до 2024 г. – само формата (двама, няколко) души. Петнайсет души/човека потърсиха съдействие от […]