Category Archives: образование

Как се пише: приживе или преживе?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише приживе. Заради разцвета, който кралството преживява по време на неговото управление, владетелят още приживе е наречен Отон Велики. Малцина са държавниците в света, дръзнали приживе да си издигнат паметници.

Как се пише: каросерийна, каросерийно, каросерийни или каросериина, каросериино, каросериини ?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише каросерийна, каросерийно, каросерийни, каросерийният, каросерийния. В Bentley обсъждат създаването на ново каросерийно ателие за индивидуални поръчки на състоятелни клиенти. Каросерийните ремонти са важна част от работата в автосервизите.

Неграмотни журналисти

от Ясен Праматаров
лиценз CC BY

Да разочаровам недоучилите журналисти – не винаги преди “че” се пише запетая. Не винаги преди “като” се пише запетая, нито и винаги пред “така”.

Имената на народите не се пишат с главна буква. Изобщо – в българския език главни букви, освен в началото на изречения, се пишат в малко на брой случаи. Не вярвам да не сте способни да ги запомните. И не, правилото не е “с главна буква е това, което смятам за по-важно”.

И даже не се обръщам към тези, които са учили технически специалности и имат някакво формално оправдание за неграмотността си. Но да си учил неща като журналистика или филология и да не знаеш как се пише, е жалко.

Лесно е да намерите такива жалки специалисти, само трябва да погледате телевизия. Големи находища са профилите на медийни хора в социалните мрежи. Не че в телевизиите им пука повече, просто в мрежата с развихрянето на графоманията грешките се множат.

И после на някои им е труден пълният член. Или не разбират разликата между бройна форма и множествено число. Не знаят кога да кажат “кой” и кога – “кого”. Те прости неща като запетайки и главни букви не вдяват, пък…

Как се пише: завладени или завладяни?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише завладени. Към 990 г. Вроцлав и цяла Силезия са завладени от полския княз Мешко I. Руската армия е минирала завладените територии с противотанкови и противопехотни мини. Правописът на думата се подчинява на правилото за променливото я (ятовия преглас). Променливо е онова я, което при определени фонетични условия преминава в е. Пише се […]

Как се пише: двама души, няколко души или двама човека, няколко човека?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
След числителни бройни имена (двама, трима, петима) и след думите колко, колкото, няколко, толкова може да се употребява и души, и човека. Тези форми са дублетни. От 2002 до 2012 г. правилна беше само формата (двама, няколко) човека, а от 2012 до 2024 г. – само формата (двама, няколко) души. Петнайсет души/човека потърсиха съдействие от […]

Как се пише: ИТ фирма, IT фирма или ИТ-фирма, IT-фирма ?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише разделно – ИТ фирма/IT фирма, мн.ч. ИТ фирми/IT фирми, защото това е съчетание от абревиатура и съществително име.   Integrity Technology Group се представя като ИТ фирма/IT фирма, но всъщност извършва операции за китайските служби за сигурност. Търсенето на нови кадри от ИТ фирмите/IT фирмите намалява, но не е спряло. […]

Как се пише: архитектурно-строителен или архитектурностроителен?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише полуслято – архитектурно-строителен, също и архитектурно-строителна, архитектурно-строително, архитектурно-строителни. Полуслято се пишат сложните прилагателни имена, чиито съставни части са в равноправно отношение помежду си (между тях може да се вмъкне съюзът и: архитектурен и строителен < архитектура и строителство). Архитектурно-строителният бранш се обедини около седем приоритета за устойчивото развитие на сектора. […]

Как се пише: апокалипсис или апокалипс?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише апокалипсис. Думата е заета от гръцки – ἀποκάλυψις. Авторът на бестселъри Том Кланси забърква взривоопасен коктейл с недвусмислени внушения за възможен ядрен апокалипсис. В Апокалипсиса на Йоан се говори за небесен прозорец (или врата), през който Бог му показва Своето светилище. (В това изречение думата е собствено име – название […]

Как се пише: опиянявам (се), опияня (се) или опианявам (се), опианя (се)?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише опиянявам (се), опияня (се). Насочваше представите, владееше енергиите, опияняваше се от властта си. (М. Колева, „Хорът“) Само полъх от далечния голям град е достатъчен да го опияни. (Бл. Димитрова, „Пътуване към себе си“)

Как се пише: сграбчвам, сграбча, сграбвам, сграбя или зграбчвам, зграбча, зграбвам, зграбя?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Правилно е да се пише сграбчвам, сграбча, сграбвам, сграбя. Думите имат представка с- и корен -граб-, които се пишат по един и същи начин, независимо от изговора им. Сънят ме сграбчва/сграбва в обятията си… (Н. Ватов, „Стъпала към Едем“) Вторият пазач зяпна объркан, когато Френя сграбчи/сграби копието му. (Дж. Р. Р. Мартин, „Танц с дракони“)