Tag Archives: формуляр

Как да си извадим европейска здравна карта дистанционно?

от Боян Юруков
лиценз CC BY-SA

Преди три години описах как може да се поръча през интернет европейска здравноосигурителна карта или ЕЗОК и да ви я доставят с куриер. Година по-рано такъв процес не съществуваше, но с упорство и няколко месеца разговори с НЗОК все пак изпълниха Закона за електронно управление и ми изкараха карта поръчана през Системата за сигурно електронно връчване.

В края на 2024-та въведоха по-лесен начин за поръчване – с формуляр, който събира сам нужната информация и изпраща съобщение на районната каса. Описах процеса, обнових първата ми статия и доста хора се възползваха. Все пак, към средата на миналата година под 6% от всички извадили такава карта използваха електронния формуляр. Повечето все още предпочитат да чакат на опашка в банка по два пъти за това нещо. Тогава описах данните за изваждането на картите, защо един единствен кандидат от БСП все печели обществената поръчка за милиони и защо НЗОК са решили, че трябва да я обновяваме всяка година.

Дистанционно стъпка по стъпка

Една от причините хората да ходят на място, която беше коментирана под предишните ми статии, е грешките във формуляра. За съжаление, има още много какво да се желае от работата на Информационно обслужване по тези точки. Затова описвам тук подробно със снимки какво трябва да се направи и как да преодолеете основния проблем, за който им писах.

Първо, трябва да имате предвид тези неща:

  • ЕЗОК важи за спешни случаи във всички държави на ЕС заедно с Великобритания, Исландия, Швейцария, Сърбия и Македония
  • ЕЗОК не покрива медицински транспорт, лечение и други. За целта препоръчвам да си правите допълнителни здравни осигуровки за пътуване.
  • Картите за деца важат до 5 години. За пенсионери – 10. За останалите трябва да се обновява всяка година
  • Може да заявите обновяване на карта само в рамките на месец преди изтичането на срока. Ако искате по-рано, по някаква причина трябва да подадете отделна молба за заличаване на старата карта.

Повече за тези и други условия може да прочетете на страницата на НЗОК. Повече за самата електронна услуга ще намерите тук.

След като отворите формуляра ще иска да влезете в портала на egov. Най-удобно е това да стане с ПИН на НАП, но може и с някой от електронните подписи. За съжаление, електронната идентичност все още не е осъществена на държавно ниво, най-вече заради блокиране от страна на МВР и лобизъм. Ако за пръв път влизате, може да ви иска да си направите профил, но няма нужда да въвеждате нищо освен навярно мейл адрес.

След това минавате през тези екрани. Сменяйте снимките им със стрелката надясно в галерията.

Проблемите с EGov

Най-честата грешка в работата на формуляра е, че не се появява бутонът за изпращане на генерирания документ. Тогава трябва да натиснете „Моите услуги“ както показвам горе, за да отворите списъка с вашите формуляри. Ще ви пита дали сте сигурни, защото сте щели да загубите въведеното – не е вярно, не се губи. Като натиснете бутона с молива на последния формуляр ще се отвори същата страница, но вече с бутон за изпращане. Натискате го.

Може да потвърдите, че формулярът е изпратен като отворите ССЕВ и намерите в изходящи попълнен документ към районната здравна каса.

Друга честа грешка е, ако се опитате през няколко различни профила един след друг да подадете заявления. Няма значение дали сте излезли от стария профил, системата на EGov конкретно за формулярите може да ви покаже нещо като това олу. Оправя се като отворите формуляра в инкогнито прозорец. Ако се разровите в адресите в опит да се разлогнете отново, най-много да откриете, че Информационно обслужване си е забравило куп начални страници по подразбиране и линкове към админ панели, което никога не е добра идея.

Когато отворите формуляра, е възможно да видите съобщение в червено, че има проблем със ССЕВ. Вчера това се беше случило, независимо, че цял ден изпращах съобщения през същата система и нямаше проблем. Ако използвате ПИК на НАП и тази връзка пада понякога. Случва се и да не приема в някои дни електронни подписи.

Вероятността да хванете такива проблеми е малка, но не вдъхва особено доверие в усилията за дигитализация на държавата и работата на ИО в сегашния си формат (и ръководство), когато се случи точно на вас. Когато използвате почти всеки ден тези портали се сблъсквате с това поне веднъж седмично. Замислете се как нещата може да се случват по-добре и опитайте по-късно.

През октомври ще искам пак данните на извадилите ЕЗОК през годината и начина на подаване на заявлението. Ще е интересно дали и тази година ще видим увеличение, както миналата.

Избори 2026 – заявление за гласуване в чужбина

от Боян Юруков
лиценз CC BY-SA

Тази информация беше изпратена на над 3000 абонирали се за бюлетина на Glasvam.org заедно с новини и полезни съвети за подготовката и провеждането на гласуването в чужбина.


На 19-ти април 2026 ще се проведат избори за Народно събрание. Вече може да подавате заявление за гласуване зад граница. Ще намерите формуляра на страницата на ЦИК. Там може да проверите и дали правилно е записано заявлението ви. Ето няколко важни неща, които трябва да знаете:

  • Крайният срок за подаване е 24-ти март в полунощ българско време
  • Подаването на заявление за гласуване в секцията най-близо до Вас, ще Ви улесни и ще ускори изборния процес, тъй като ще сте вече вписани в списъците
  • Заявление се подава за всеки вот поотделно. Т.е. не се пренасят от предходни избори
  • Дори да подадете заявление, а се окаже, че на 19-ти април сте в България, ще може да гласувате в секцията си по постоянен адрес с попълване на декларация
  • Вече са предварително одобрени 372 места за секции в чужбина, където в последните 5 години е имало поне 100 гласували. Това е наполовина от минали години и причината са промените в Изборния кодекс ограничаващи секции извън Европейския съюз и възможността за автоматично отваряне на база висока активност до сега. Повече за това може да прочетете в тази статия.
  • За отваряне на секции извън Европейския съюз остава единствено възможността да се съберат поне 40 заявления.
  • Предварителното одобрение не означава, че непременно ще има секции на тези места. Това зависи от възможностите на помещенията и дали има комисии и доброволци към тях. Решението е на ЦИК по препоръка на Външно. Могат да се увеличат шансовете като се подават заявления за тези места и повече хора се включат като членове на комисии и доброволци.
  • На някои места като Германия е нужно да се иска разрешение от местните власти. Това вече би трябвало да се случва предвид предварително одобрените места. Очакваме информация от МВнР
  • Подаването на заявления освен, че подпомага изборния процес, показва и повишен интерес на съгражданите ни в чужбина към вота

Както описах подробно в предишната ми статия, на този вот трябваше да има избирателен район Чужбина с 4 депутата, които щяха да представляват единствено българските граждани зад граница. Тази възможност обаче беше отложена с още три години след промените в последния момент на Изборния кодекс.

Събирането на заявленията ще може да следите в реално време на картата, както и на подробната таблица. Заради допълнителни бариери на сайта на ЦИК на последните няколко вота не не можех да зареждам автоматично данните за броя подали заявление. Намерих начин, но този път е възможно отново да ме блокират нарочно, което ще спре и данните в таблицата. Повече информация ще намерите на сайта на ЦИК и МВнР.

Как е правилно: <em>формуляр</em> или <em>форма</em>?

от Павлина Върбанова
лиценз CC BY-NC-ND
Когато става въпрос за стандартен документ за попълване, се употребява думата формуляр. Преди да напишете заявление, проверете дали на сайта…